Słowiańskie tradycje

Wróżba z obrzędowego kołacza.

O tym, że wiele tradycji słowiańskich odnajdujemy w naszej współczesnej obrzędowości pisaliśmy w części „Otwórz umysł”. Dodamy ciekawostkę: na wyspie Rugii znajduje się ok. 5 metrowy posąg Świętowita i tam odbywało się cyklicznie słowiańskie Święto Plonów, które opisano w kronikach duńskich z 1167 roku. „Wypieczono obrzędowy kołacz wielkości rosłego człowieka. Podczas obrzędu, za kołaczem stanął kapłan i rzekł: Czy mnie widzicie? Życzę wam, abyście w przyszłym roku mnie nie widzieli!” Życzył tym samym takiego dostatku, aby kołacz mógł być upieczony następnym razem jeszcze większy.

A teraz przenieśmy się o prawie 1000 lat – do czasów nam obecnych. Przy cerkwi bułgarskiej odbywają się dożynki. Zwyczajowo usypuje się tam górę z chleba, za którą staje kapłan i co mówi? – „Czy mnie widzicie? Życzę wam, abyście w przyszłym roku mnie nie widzieli!”

Pisanki

Pisanki to prasłowiański symbol życia, płodności i magicznej siły witalnej. Do ozdobienia jajek (na zdjęciu) wykorzystano słowiańską symbolikę.

Do czego służyły ukraińskie „motanki”, znane u nas jako „zadaniuszki”?

W naszych współczesnych „zabieganych” czasach zbyt mało czasu poświęcamy na wykonywanie prostych czynności, które zajmując nasze ręce, powodują relaks „przegrzanego mózgu”. Kiedy postanowimy zatrzymać się na chwilę i skupić się na wykonaniu prostego zadania, to wówczas robi się miejsce, aby dotrzeć w głąb siebie i zastanowić się, czego tak naprawdę chcemy w życiu i co jest dla nas najważniejsze. To jest chwila na głębszy oddech i stworzenie wokół siebie pięknej przestrzeni, niezbędnej dla własnego rozwoju.

Proponujemy wykonanie w tym celu prostej laleczki – zadaniuszki, wokół której w dawniejszych czasach kreowano mistycyzm. Taka „motanka” powstaje bez użycia igły – należy jedynie związywać, zaplątywać szmatki i ozdoby. Do środka laleczki wkłada się kasze, pieniądze, suchą fasolkę. Zależy, do czego laleczka ma służyć. My, podczas warsztatów, wkładaliśmy do środka karteczki z zapisanym marzeniem. Zasada jest bowiem taka, że laleczka zadaniuszka ma spełnić nasze życzenie, przypominać osobie, która ją zrobiła, jaki kierunek obrała w swoim życiu i motywować do osiągnięcia celu. 

Pożyteczne „nacieranie” uszu

Czy wiesz, że pokazane w ćwiczeniach (Otwórz ramiona) mocne pocieranie uszu od góry do dołu – przynajmniej 30 razy, „odgania” senność, co może bardzo przydać się podczas długotrwałej jazdy samochodem, albo podczas nudnych wykładów…

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

«Повну відповідальність за зміст публікації несе видавець. Фонд розвитку системи освіти та Міністерство національної освіти жодним чином не відповідають за використання даної інформації»

Kategoria

Tag

Komentarze zablokowane