Tu znajdziesz propozycje prostych ćwiczeń dla każdego, które pomagają lepiej funkcjonować, oddychać, pracować, odpoczywać – lepiej żyć!

Zachęcamy Was do podjęcia aktywności fizycznej – nieważne, czy poruszacie ramionami, głową, oczami, czy chociażby palcami stóp, ważne, żeby zrobić coś dobrego dla swojego ciała – dla siebie! Najlepiej wyjdźcie na spacer, pobiegajcie, przejedźcie się rowerem (nie elektrycznym😊), ale jeśli musicie zostać w domu, to proponujemy kilka prostych ćwiczeń, które pomogą Wam zrelaksować się podczas nauki, czy pracy przy komputerze – 5 minut dziennie dla dobra swojego organizmu.

Zacznijmy od ćwiczeń „na przebudzenie”. Jeszcze leżąc w łóżku mocno masujemy swoje uszy (kciuk od tyłu ucha) ruchem góra–dół 30 razy. Następnie wyprostowanymi dłońmi masujemy swoje skronie tym samym ruchem i z taką samą mocą 20 razy. Na zakończenie masujemy kostkami kciuków gałki oczne przy zamkniętych powiekach, ruchem okrężnym w stronę nosa „do środka” 15 razy. Jesteśmy gotowi na rozpoczęcie nowego dnia!

https://drive.google.com/file/d/1Z-70THqb8u3lQg5-hZDJzqwOcMCUUEpd/view?usp=sharing

Proponujemy ćwiczenie dla oczu zmęczonych komputerem lub czytaniem. Możemy wykonywać je wszędzie, w różnych sytuacjach, siedząc, leżąc… Najpierw 10 razy wodzimy oczami: góra-dół, następnie: lewo-prawo, po skosie: prawo góra – lewo dół i odwrotnie: lewo góra – prawo dół. Każdy „kierunek” powtarzamy po 10 razy i nie poruszamy przy tym głową! Na koniec zakrywamy zwartymi dłońmi otwarte oczy – dajemy im odpocząć w ciemności i cieple naszych rąk. Powtarzamy serię trzykrotnie. To doskonale odpręża nasz, często zaniedbywany, narząd wzroku i ćwiczy mięśnie gałki ocznej. To ćwiczenie można wykonywać dowolną ilość razy w ciągu dnia, a trwa ok. 3 minut – zależy od szybkości „przewracania” oczami…

Przyda nam się również odprężenie szyi i karku – będą nam wdzięczne. Siedząc (lub stojąc) w pozycji wyprostowanej zaczynamy „kiwać” głową na boki do ramienia (dokładnie i powoli 10 razy), potem odwracamy głowę raz w prawo, raz w lewo w pozycji poziomej w tym samym tempie. Skłaniamy głowę (broda do klatki piersiowej) i z powrotem (10 razy), następnie wysuwamy głowę jak najdalej do przodu w pozycji poziomej i cofamy ją (ramiona nie poruszają się). Odchylamy głowę do tyłu i ruchem półokrężnym bujamy nią od jednego do drugiego ramienia i na koniec zwieszamy głowę na piersi i tak samo bujamy nią z przodu. Każdy element ćwiczenia wykonujemy w wolnym tempie po 10 razy. Możemy całą serię powtórzyć.

https://drive.google.com/file/d/1ZYcC6YM_zFGWQa_I_brWmusSvTJoQpUz/view?usp=sharing

Kolejne ćwiczenie – dajmy popracować naszym nogom. Najpierw opieramy ugiętą nogę w kolanie na czubkach palców stopy i „kręcimy” nogą 10 razy, potem drugą to samo, a następnie 10 razy wspinamy się na palce i opadamy (dość gwałtownie). Najlepiej powtórzyć całość trzykrotnie – prawda, że proste?

Teraz czas na ręce – to tylko 3 minuty. Każdy z sześciu układów powtarzamy 30 razy, staramy się przy tym napinać mięśnie i naprężać wyprostowane palce dłoni. 1. Wyprostowane ręce i dłonie staramy się podnosić w tyle; 2. Zgięte w łokciach ręce trzymamy na wysokości barków, wyprostowane dłonie stykają się czubkami palców przy „dołku” szyi, jednocześnie „odrzucamy” wyprostowane ramiona na boki i z powrotem; 3. Ręce wyprostowane przed sobą, dłonie skierowane poziomo, zginamy ręce w łokciach dotykając dłońmi barków; 4. Ręce ponownie wyprostowane przed sobą, dłonie skierowane poziomo, ale odwrotnie -wierzchem do góry i cofamy ręce blisko przy ciele, uginając łokcie; 5. Ręce wyprostowane nad głową, dłonie stykają się środkami, opuszczamy wyprostowane ramiona na boki i z powrotem, jakby do klaśnięcia nad głową; 6. Ręce ponownie wyprostowane nad głową, dłonie stykają się środkami, opuszczamy ręce ugięte w łokciach na kark, ramiona pozostają przy skroniach.

https://drive.google.com/file/d/1sfex2dt1EXMH4NeUT4rh_p5uBNgKotMU/view?usp=sharing

A jeśli wolicie zabawić się przy muzyce, ćwicząc zręczność – to ten ostatni układ jest dla Was!

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

«Повну відповідальність за зміст публікації несе видавець. Фонд розвитку системи освіти та Міністерство національної освіти жодним чином не відповідають за використання даної інформації»

Kategoria

Tag

Komentarze zablokowane