Tu znajdziesz informacje o naszym projekcie.

Kalendarium najważniejszych spotkań

  1. października (poniedziałek) godz.12.30-14.30

Poznanie się partnerskich grup on-line.

  1. października (wtorek) godz.12.30-14.30

Powitanie Słońca – warsztaty słowiańskie on-line.  

Gimnastyka słowiańska – warsztaty prowadzone przez instruktorkę, Natalię Białowąs, która zaprezentuje uczestnikom zestaw ćwiczeń odprężających, wzmacniających i relaksujących.

  1. października (środa) godz.12.30-14.30

Poznajemy swoje środowiska – spotkanie on-line.

Prezentacja 15-minutowych filmików o swoich miejscowościach (Kołki, Zgierz), a także rozmowy dotyczące naszych środowisk i sytuacji pandemii w Polsce i na Ukrainie.

  1. października (czwartek) godz.12.30-14.30

Słowiańskie święta i zwyczaje wplecione w kulturę chrześcijańską.

Warsztaty z elementami wykładu prowadzone będą przez znawcę tematyki, autora wielu książek dotyczących kultury słowiańskiej, Rafała Merskiego. Szczególną uwagę poświęcimy wspólnym korzeniom i zwyczajom, które są kultywowane do dziś.

  1. października (piątek) godz.12.30-14.30

Wytwarzamy słowiańskie „akcesoria” – warsztaty artystyczne.

Ozdabiamy farbami akrylowymi swoje T-shirty elementami słowiańskich symboli oraz „produkujemy” ozdoby z koralików.

  1. października (sobota) godz.10.00-12.00

„Motanki” – warsztaty artystyczne on-line.

Grupa ukraińska nauczy nas „motać” szmaciane laleczki – talizmany, które są symbolem zjawiska istnienia pradawnych korzeni we współczesnym „cywilizowanym” świecie.

  1. października (niedziela) godz.10.00-12.00

Słowiańskie symbole obecne dziś w naszych kulturach – warsztaty on-line

Artystyczno-poznawcze warsztaty na temat wschodniosłowiańskich symboli graficznych. Będziemy je rysować, poznawać, ale przede wszystkim odkrywać ich istnienie w naszym codziennym otoczeniu!

  1. października (poniedziałek) godz.12.30-14.30

Każdy z nas ma jakąś rolę do odegrania – warsztaty z etyki słowiańskiej on-line.

Drugie spotkanie z Rafałem Merskim będzie toczyło się wokół ważnych tematów etycznych. Wskazując korzenie naszej tożsamości nawiążemy do podstaw wspólnoty, zbiorowej odpowiedzialności oraz zadań, jakie w związku z tym, ma do wykonania każdy członek społeczeństwa.

  1. października (wtorek) godz.12.30-14.30

Słowiański kiermasz rozmaitości.

Prezentacja rezultatów naszego projektu: wystawa zdjęć, prezentacja dokonań i niespodzianki! 

  1. października (środa) godz.12.30-14.30

Indywidualne i grupowe kontakty on-line uczestników, podsumowanie i zakończenie projektu.

 

Wybraliśmy dla siebie słowiańskie imiona, kierując się ich znaczeniem. Oto one:

Dobrawa – imię pochodzi od dąbrowy – lasu dębowego, nosiła je czeska żona Mieszka I. 

Falisława (Chwalisława) – staropolskie imię żeńskie, złożone z członu Chwali- („chwalić, sławić, dziękować”) i -sława („sława”). Prawdopodobnie oznaczało „tę, która chwali sławę”.

Lubomira – oznacza kobietę, która miłuje pokój.

Ludomiła, Ludmiła – złożone z członów ludo- („ludzie, ludziom”) i -miła („miła”). Znaczenie: „miła ludziom”. Innymi formami tego imienia są: Ludzimiła, Ludźmiła.

Ludomira – złożone z członów Ludo- („ludzie”) i -mir („pokój, spokój, dobro”). Być może oznaczało „ta, która ma szacunek ludzi” lub „ta, która zapewnia ludziom pokój”.

Miłorada – imię złożone z członów Mił- („”miła”, „miłująca””) i -rada („być zadowolonym, chętnym, cieszyć się” lub radzić – „troszczyć się, dbać o coś””)

Mira (też Mirosława) – oznacza pokój, dobro i spokój, a dokładniej: sławiąca pokój i dobro.

Nawojka – czyli odpowiednik dzisiejszej Natalii. Charakteryzuje wszystkie waleczne kobiety, które wiedzą, czego chcą. Męskim odpowiednikiem Nawojki jest imię Nawoj. Wiecie, że właśnie tak na imię miała pierwsza studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego?

Przemysław – to zmieniona forma imienia Przemysł oznaczającego człowieka bystrego, sprytnego, przemyślnego.

Pężyrka – imię to oznacza kobietę, która idzie własną drogą życia. Posiadaczki tego staropolskiego imienia charakteryzują się walecznym sercem, zwłaszcza jeżeli chodzi o rodzinę.

Radosław – oznacza: ten, który chce zdobyć sławę lub radosny i sławny. 

Rzepicha– wzmiankowana w Kronice Galla Anonima żona Piasta, protoplasty dynastii Piastów i matka Siemowita. Samo imię ma formę zdrobniałą i pochodzi od rzepy z przyrostkiem pomniejszającym. Wybrałam to imię, ponieważ spodobało mi się i wywołuje uśmiech.

Świetlana, Swietłana – oznacza jasną, świetlistą. 

Tomira złożone z członów To- i -mir Istnieje także możliwość, że Tomira powstała jako zdrobnienie innych imion, np. Świętomiry

Tosława – złożone z członu Stoj(i)- („stać, stoję”) oraz członu -sława („sława”). Oznacza: „ta, która ma stać się sławną”.

Wszebora – złożone z członu Wsze- („wszystek, każdy, zawsze”) w różnych wersjach nagłosowych, oraz członu -bora („walczyć, zmagać się”). Mogło oznaczać „ta, która zawsze podejmuje walkę”.

Wszemiła – złożone z członu Wsze- („wszystek, każdy, zawsze”) oraz członu -miła („miła”). Znaczenie imienia: „wszystkim miła”, „lubiana przez wszystkich”.

Żywia – imię pochodzi od Żywii, słowiańskiej bogini życia, płodności i wiosny.

Więcej wiadomości:

https://www.facebook.com/groups/780838149415729
https://www.facebook.com/StaszicZgierz/

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

«Повну відповідальність за зміст публікації несе видавець. Фонд розвитку системи освіти та Міністерство національної освіти жодним чином не відповідають за використання даної інформації»

Kategoria

Tag

Nikt jeszcze nie skomentował

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *