Tu znajdziesz informacje o naszym projekcie.

Kalendarium najważniejszych spotkań

  1. października (poniedziałek) godz.12.30-14.30

Poznanie się partnerskich grup on-line.

  1. października (wtorek) godz.12.30-14.30

Powitanie Słońca – warsztaty słowiańskie on-line.  

Gimnastyka słowiańska – warsztaty prowadzone przez instruktorkę, Natalię Białowąs, która zaprezentuje uczestnikom zestaw ćwiczeń odprężających, wzmacniających i relaksujących.

  1. października (środa) godz.12.30-14.30

Poznajemy swoje środowiska – spotkanie on-line.

Prezentacja 15-minutowych filmików o swoich miejscowościach (Kołki, Zgierz), a także rozmowy dotyczące naszych środowisk i sytuacji pandemii w Polsce i na Ukrainie.

  1. października (czwartek) godz.12.30-14.30

Słowiańskie święta i zwyczaje wplecione w kulturę chrześcijańską.

Warsztaty z elementami wykładu prowadzone będą przez znawcę tematyki, autora wielu książek dotyczących kultury słowiańskiej, Rafała Merskiego. Szczególną uwagę poświęcimy wspólnym korzeniom i zwyczajom, które są kultywowane do dziś.

  1. października (piątek) godz.12.30-14.30

Wytwarzamy słowiańskie „akcesoria” – warsztaty artystyczne.

Ozdabiamy farbami akrylowymi swoje T-shirty elementami słowiańskich symboli oraz „produkujemy” ozdoby z koralików.

  1. października (sobota) godz.10.00-12.00

„Motanki” – warsztaty artystyczne on-line.

Grupa ukraińska nauczy nas „motać” szmaciane laleczki – talizmany, które są symbolem zjawiska istnienia pradawnych korzeni we współczesnym „cywilizowanym” świecie.

  1. października (niedziela) godz.10.00-12.00

Słowiańskie symbole obecne dziś w naszych kulturach – warsztaty on-line

Artystyczno-poznawcze warsztaty na temat wschodniosłowiańskich symboli graficznych. Będziemy je rysować, poznawać, ale przede wszystkim odkrywać ich istnienie w naszym codziennym otoczeniu!

  1. października (poniedziałek) godz.12.30-14.30

Każdy z nas ma jakąś rolę do odegrania – warsztaty z etyki słowiańskiej on-line.

Drugie spotkanie z Rafałem Merskim będzie toczyło się wokół ważnych tematów etycznych. Wskazując korzenie naszej tożsamości nawiążemy do podstaw wspólnoty, zbiorowej odpowiedzialności oraz zadań, jakie w związku z tym, ma do wykonania każdy członek społeczeństwa.

  1. października (wtorek) godz.12.30-14.30

Słowiański kiermasz rozmaitości.

Prezentacja rezultatów naszego projektu: wystawa zdjęć, prezentacja dokonań i niespodzianki! 

  1. października (środa) godz.12.30-14.30

Indywidualne i grupowe kontakty on-line uczestników, podsumowanie i zakończenie projektu.

 

Wybraliśmy dla siebie słowiańskie imiona, kierując się ich znaczeniem. Oto one:

Dobrawa – imię pochodzi od dąbrowy – lasu dębowego, nosiła je czeska żona Mieszka I. 

Falisława (Chwalisława) – staropolskie imię żeńskie, złożone z członu Chwali- („chwalić, sławić, dziękować”) i -sława („sława”). Prawdopodobnie oznaczało „tę, która chwali sławę”.

Lubomira – oznacza kobietę, która miłuje pokój.

Ludomiła, Ludmiła – złożone z członów ludo- („ludzie, ludziom”) i -miła („miła”). Znaczenie: „miła ludziom”. Innymi formami tego imienia są: Ludzimiła, Ludźmiła.

Ludomira – złożone z członów Ludo- („ludzie”) i -mir („pokój, spokój, dobro”). Być może oznaczało „ta, która ma szacunek ludzi” lub „ta, która zapewnia ludziom pokój”.

Miłorada – imię złożone z członów Mił- („”miła”, „miłująca””) i -rada („być zadowolonym, chętnym, cieszyć się” lub radzić – „troszczyć się, dbać o coś””)

Mira (też Mirosława) – oznacza pokój, dobro i spokój, a dokładniej: sławiąca pokój i dobro.

Nawojka – czyli odpowiednik dzisiejszej Natalii. Charakteryzuje wszystkie waleczne kobiety, które wiedzą, czego chcą. Męskim odpowiednikiem Nawojki jest imię Nawoj. Wiecie, że właśnie tak na imię miała pierwsza studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego?

Przemysław – to zmieniona forma imienia Przemysł oznaczającego człowieka bystrego, sprytnego, przemyślnego.

Pężyrka – imię to oznacza kobietę, która idzie własną drogą życia. Posiadaczki tego staropolskiego imienia charakteryzują się walecznym sercem, zwłaszcza jeżeli chodzi o rodzinę.

Radosław – oznacza: ten, który chce zdobyć sławę lub radosny i sławny. 

Rzepicha– wzmiankowana w Kronice Galla Anonima żona Piasta, protoplasty dynastii Piastów i matka Siemowita. Samo imię ma formę zdrobniałą i pochodzi od rzepy z przyrostkiem pomniejszającym. Wybrałam to imię, ponieważ spodobało mi się i wywołuje uśmiech.

Świetlana, Swietłana – oznacza jasną, świetlistą. 

Tomira złożone z członów To- i -mir Istnieje także możliwość, że Tomira powstała jako zdrobnienie innych imion, np. Świętomiry

Tosława – złożone z członu Stoj(i)- („stać, stoję”) oraz członu -sława („sława”). Oznacza: „ta, która ma stać się sławną”.

Wszebora – złożone z członu Wsze- („wszystek, każdy, zawsze”) w różnych wersjach nagłosowych, oraz członu -bora („walczyć, zmagać się”). Mogło oznaczać „ta, która zawsze podejmuje walkę”.

Wszemiła – złożone z członu Wsze- („wszystek, każdy, zawsze”) oraz członu -miła („miła”). Znaczenie imienia: „wszystkim miła”, „lubiana przez wszystkich”.

Żywia – imię pochodzi od Żywii, słowiańskiej bogini życia, płodności i wiosny.

Więcej wiadomości:

https://www.facebook.com/groups/780838149415729
https://www.facebook.com/StaszicZgierz/

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

«Повну відповідальність за зміст публікації несе видавець. Фонд розвитку системи освіти та Міністерство національної освіти жодним чином не відповідають за використання даної інформації»

Kategoria

Tag

Komentarze zablokowane