UCZYLIŚMY SIĘ NA NOWO WSPÓLNIE ŚMIAĆ…

W Karpaczu (11.09.-18.09.2021) wreszcie uczestnicy spotkali się „na żywo” ze swoimi kolegami z partnerskich szkół – wcześniej mogli poznać się „wirtualnie” podczas ubiegłorocznego projektu on-line. To był niezwykły czas – atmosfera, którą udało się stworzyć, pozwalała wreszcie odreagować okres pandemicznej izolacji, cieszyć się integracją, bez obaw (i bez telefonów) mówić o sobie, swoich potrzebach i problemach. Młodzież zapamięta na długo te wspólne osiem dni, bo był to czas poświęcony tylko dla nich. Podarowano im nie tylko uwagę i troskę, ale też wiele wskazówek oraz narzędzi, które pomagają mierzyć się ze sobą, ze swoimi słabościami, kształtować swoje wnętrze, inwestować w swoje talenty, atuty osobowości, lepiej zadbać o dobre relacje z otoczeniem. Profesjonalne warsztaty psychologiczne, zabawy integracyjne, wspólne wędrówki po górach, a także niezwykłe zajęcia słowiańskiej gimnastyki i muzykoterapii były dobrą formą spędzenia wspólnego czasu i szansą na dokonanie w osobowościach uczestników wielu pozytywnych zmian. Bliski kontakt z ukraińskimi partnerami – rówieśnikami pozwolił porównać problemy na tle kulturowo-obyczajowych różnic: podejścia do życia, pozycji rodziny, oczekiwań wobec innych.

Otwartość, szczerość, uczynność, życzliwość, odpowiedzialność, komunikatywność – te cechy powodują, że nasze wspólne projekty mają wielką wartość dla uczniów partnerskich szkół. Dzieje się tak również dlatego, że w ciągu kilkunastu lat współpracy kadra obu placówek zaprzyjaźniła się – młodzież uczy się dobrych relacji również od nich. Dzięki temu udało się nam zrealizować główne cele, które oprócz wzajemnego poznania się uczestników, zakładały zmotywowanie do efektywnej pracy nad sobą. Jednym z rezultatów są krótkie etiudy filmowe, w których uczestnicy opowiadają o swoich marzeniach, rozterkach, strachu przed odrzuceniem, samotnością. Po zakończeniu wspólnego spotkania w Karpaczu nagraliśmy film o nas – o wrażeniach i wartościach, które z projektu zabraliśmy ze sobą w dalszą życiową drogę.

Całkowite dofinansowanie projektu ze środków budżetu Państwa wyniosło 68.960,76 PLN

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

«Повну відповідальність за зміст публікації несе видавець. Фонд розвитку системи освіти та Міністерство національної освіти жодним чином не відповідають за використання даної інформації»

Kategoria

Tag

Komentarze zablokowane