„Robienie rzeczy dobrych nie jest złe” [M. Twain]

Największym wyzwaniem, a jednocześnie najważniejszym rezultatem projektu była organizacja kiermaszu z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, pod hasłami: „Solidarni z Ukrainą. Żyjesz spokojnie? Oni też chcą…” Uczestnicy przygotowali plakaty zachęcające do udziału w akcji charytatywnej oraz drobne upominki dla darczyńców: wyplatane bransoletki, kukiełki z pachnącymi ziołami,  breloczki. Obsługując stoisko młodzież starała się „wyjść” z apelem do społeczeństwa i przekonać innych, że nadal potrzebna jest dobra wola i wsparcie, które pomogą narodowi ukraińskiemu łatwiej przetrwać tragiczną wojenną sytuację. Zdarzały się jednak osoby wyrażające swój negatywny stosunek do pomocy Ukrainie –  żadne argumenty nie zmieniały ich postawy. Uczestnicy szybko wyciągnęli wnioski – skoro nie do końca mamy wpływ na zmianę świadomości społeczeństwa (ogólnie, na szeroką skalę), to należy pracować we własnym środowisku i postanowili taką akcję promocyjną i pomocową „SZKOŁA -SZKOLE” przeprowadzić w swoim środowisku uczniowskim, co trwa nadal. „Potrafiliśmy zwrócić uwagę społeczności, że na to, że wojna ciągle trwa i giną ludzie. Czujemy, że mogliśmy wspomóc Ukrainę, co jest wspaniałym gestem. Myślę, że dużo osób nie zdaje sobie sprawy z realiów i życia cywilnych ludzi, dzieci na Ukrainie. Przychodzili ludzie dobrzy i źli, ale nie przejęliśmy się tym, bo wiemy, że robimy dobrze.” Dzień Niepodległości zakończył się wzruszającym akcentem – włączyliśmy się w tworzenie kręgu solidarności zorganizowanego przez Ukraińców, którzy obecnie mieszkają w Zakopanem. Chcieli wspólnie godnie uczcić ten ważny dzień – wszyscy stworzyli ogromny krąg, śpiewali hymn i inne ukraińskie pieśni narodowe, stojąc dumnie i płacząc. Było to dla nas ogromne przeżycie… Pisze o tym wydarzeniu Tygodnik Podhalański https://24tp.pl/n/109730 

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

«Повну відповідальність за зміст публікації несе видавець. Фонд розвитку системи освіти та Міністерство національної освіти жодним чином не відповідають за використання даної інформації»

Kategoria

Tag

Komentarze zablokowane