Gimnastyka Słowiańska

Podczas warsztatów dotyczących gimnastyki słowiańskiej, które prowadziła Natalia Białowąs, certyfikowana instruktorka gimnastyki słowiańskiej dla kobiet, poznaliśmy metodę, która jest alternatywą dla jogi wywodzącej się z tradycji Wschodu, a więc kulturowo dla nas odległej. Układ dwudziestu siedmiu ćwiczeń pozwala pracować nad ciałem i emocjami, wzmacniać kręgosłup, mięśnie, harmonizować działanie organów wewnętrznych. Kiedy ciało się wzmacnia, wzmacnia się też psychika. Kobieta staje się spokojniejsza, weselsza, piękniejsza, a dawne Słowianki bardzo dbały o swoją urodę. Dobrą energię czerpały z natury, stąd gimnastyka słowiańska to holistyczny proces pracy z ciałem. System ćwiczeń został spisany przez etnografów z przekazów ustnych kobiet na Białorusi i zrekonstruowany.

W Polsce możemy skorzystać z zajęć prowadzonych przez instruktorki tradycyjnej szkoły białoruskiej Oksany Pavlovskiej w różnych miastach.

Podczas dwugodzinnych warsztatów  dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o pochodzeniu gimnastyki słowiańskiej, tradycji jej stosowania i zbawiennym działaniu. Wszyscy próbowali wykonywać ćwiczenia prezentowane przez trenerkę z rytuału Powitanie Słońca, jednak nie było to łatwe – choć tak wyglądało! Nie opanowaliśmy całej sekwencji, ale podstawowe elementy ćwiczyliśmy codziennie podczas projektu, widząc coraz większą łatwość ich wykonania. 

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

«Повну відповідальність за зміст публікації несе видавець. Фонд розвитку системи освіти та Міністерство національної освіти жодним чином не відповідають за використання даної інформації»

Kategoria

Tag

Komentarze zablokowane