Podczas warsztatów dotyczących gimnastyki słowiańskiej, które prowadziła Natalia Białowąs, certyfikowana instruktorka gimnastyki słowiańskiej dla kobiet, poznaliśmy metodę, która jest alternatywą dla jogi wywodzącej się z tradycji Wschodu, a więc kulturowo dla nas odległej. Układ dwudziestu siedmiu ćwiczeń pozwala pracować nad ciałem i emocjami, wzmacniać kręgosłup, mięśnie, harmonizować działanie organów wewnętrznych. Kiedy ciało się wzmacnia, wzmacnia się też psychika. Kobieta staje się spokojniejsza, weselsza, piękniejsza, a dawne Słowianki bardzo dbały o swoją urodę. Dobrą energię czerpały z natury, stąd gimnastyka słowiańska to holistyczny proces pracy z ciałem. System ćwiczeń został spisany przez etnografów z przekazów ustnych kobiet na Białorusi i zrekonstruowany.
W Polsce możemy skorzystać z zajęć prowadzonych przez instruktorki tradycyjnej szkoły białoruskiej Oksany Pavlovskiej w różnych miastach.
Podczas dwugodzinnych warsztatów dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o pochodzeniu gimnastyki słowiańskiej, tradycji jej stosowania i zbawiennym działaniu. Wszyscy próbowali wykonywać ćwiczenia prezentowane przez trenerkę z rytuału Powitanie Słońca, jednak nie było to łatwe – choć tak wyglądało! Nie opanowaliśmy całej sekwencji, ale podstawowe elementy ćwiczyliśmy codziennie podczas projektu, widząc coraz większą łatwość ich wykonania.
Komentarze zablokowane