Nieprawda, że nordic walking to sport dla „staruszków”

Nasze projekty i uczestnicy się zmieniają, ale pewne elementy naszego programu pozostają niezmienne. Jednym z nich jest propagowana przez nas aktywność fizyczna – podstawa zdrowego, dobrego życia. Tym razem sięgnęliśmy po kijki trekkingowe, aby uprawiać nordic walking. Mimo początkowego oporu i żarcików, przekonaliśmy się, że to sport dla wszystkich, dający nam wiele korzyści:

  1. to aktywność idealna dla osób mających zarówno 8 jak i 88 lat. Chodzenie z kijkami jest łatwe do nauczenia, nie wymaga dużej sprawności nie obciąża organizmu
  2. regularne marsze z kijkami pozwalają spalić tkankę tłuszczową, przyspieszyć przemianę materii i utrzymać prawidłową wagę ciała
  3. odpowiednia technika marszu i dobra praca kijkami sprawiają, że ciężar ciała jest równomiernie rozkładany na poszczególne stawy: skokowy, kolanowy, biodrowy.
  4. podczas marszu z kijkami kości zwiększają swoją masę i stają się bardziej odporne na wysiłek i uszkodzenia. Wiele korzyści czerpie również nasze serce: krew szybciej krąży, komórki i tkanki są lepiej dotlenione i odżywione.
  5. nordic walking pobudza do pracy aż 90% mięśni naszego ciała: mięśnie kończyn dolnych i górnych, ramion, barków, tułowia a nawet brzucha. Oczywiście pod warunkiem, że technika wykonywania poszczególnych ruchów jest prawidłowa.
  6. podczas aktywności fizycznej organizm produkuje endorfiny, zwane hormonami szczęścia. To właśnie one sprawiają, że po wysiłku czujemy się lepiej i jesteśmy pozytywnie nastawieni do życia.

Nic dodać, nic ująć, a poza tym można zaprosić na taki spacer przyjaciół – spędzimy mile czas, a organizm będzie nam wdzięczny!

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

«Повну відповідальність за зміст публікації несе видавець. Фонд розвитку системи освіти та Міністерство національної освіти жодним чином не відповідають за використання даної інформації»

Kategoria

Tag

Komentarze zablokowane