Ciężkie czasy

Dla naszego ukraińskiego partnera nadeszły bardzo ciężkie czasy. Członkowie Stowarzyszenia Absolwentów cały czas starają się nieść pomoc. Pomagamy rodzinom, które zamieszkały w Polsce, zbieramy potrzebne dary, pieniądze i zawozimy je do Ukrainy tam, gdzie są najbardziej niezbędne. Jesteśmy wdzięczni Polsko-Ukraińskiej Radzie Młodzieży, że mimo wszelkich trudności zdecydowała się nadal organizować wymiany młodzieżowe i zmieniła zasady rekrutacji uczestników. Dzięki obniżeniu granicy wieku do 10 lat, w naszym projekcie uczestniczyło troje dzieci 10-11 letnich, które zaprzyjaźniły się podczas 3-miesięcznego pobytu rodziny ukraińskiej w Zgierzu. Rodzice przeżywają ogromne rozterki – w Polsce czują się bezpiecznie, ale serce wyrywa się do pozostawionego domu, do rodziny, do przyjaciół. To ciągle wiele trudnych życiowych decyzji, obaw i łez.

Podczas projektu, 24.08. wspólnie świętowaliśmy Dzień Niepodległości Ukrainy. Zorganizowaliśmy na terenie ośrodka stoisko z drobnymi upominkami z akcentem narodowym, a młodzież ukraińska, odświętnie ubrana, śpiewała piękne pieśni przy gitarze. Zainteresowanie wczasowiczów i kolonistów było duże, ale przychylność nie u wszystkich… Mamy na to sposób – jeśli ktokolwiek zaczyna narzekać na napływ ludności ukraińskiej do Polski, to zadajemy mu pytanie: „A chciałbyś się zamienić?”

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

«Повну відповідальність за зміст публікації несе видавець. Фонд розвитку системи освіти та Міністерство національної освіти жодним чином не відповідають за використання даної інформації»

Kategoria

Tag

Komentarze zablokowane