Nasze partnerstwo w obliczu wojny.

Nasze partnerstwo w obliczu wojny weszło na zupełnie inny poziom. Sama idea tegorocznego projektu była bezpośrednio powiązana z konsekwencjami wojny, które są odczuwalne także w Polsce. Stowarzyszenie Absolwentów od początku działań wojennych organizuje stałą pomoc dla osób poszkodowanych, dla walczących żołnierzy, a także wspomaga osoby, które przybyły do Zgierza.

Wysyłamy (co miesiąc lub co 2 miesiące) transporty darów, a nasi partnerzy w Kołkach zajmują się ich dystrybucją – tak przejawia się teraz przede wszystkim forma naszej współpracy. Zebraliśmy m. in. fundusze na zakup agregatu prądotwórczego, dzięki czemu uczniowie, którzy podczas alarmu muszą chronić się w szkolnych piwnicach (300 osób), mają zapewniony dostęp do tlenu z wentylatorów oraz światło. . . Niezliczone ilości świec, baterii, latarek, wszelkiego rodzaju lampek rozpraszających mrok – to głównie dary uczniów z różnych zgierskich szkół. Do naszych działań dołączyła młodzież „Staszica”, ˙ która zorganizowała akcję pomocową wiosną 2023 r. (zainicjowaną przez Blankę), a od września w szkole trwa kolejna akcja pod nazwą „Szkoła – szkole”. Wspólne spotkanie pozwoliło zgierskiej młodzieży poznać, dzięki relacjom partnerów i przygotowanej prezentacji, warunki codziennego życia ludności cywilnej z okolic Łucka, która odczuwa skutki trwającej wojny, choć nie mieszka na terenach, gdzie toczą się regularne walki. Zobaczyli również, w jaki sposób ich rówieśnicy włączają się w działania służące wspomaganiu walczących żołnierzy, którzy często są ich ojcami, wujkami, starszymi braćmi, znajomymi z Kołek. . . Przygotowana prezentacja była naprawdę poruszająca i miała duże znaczenie dla polskich uczestników, którzy zupełnie nie zdawali sobie sprawy z sytuacji, w jakiej znaleźli się ich rówieśnicy z zaprzyjaźnionej szkoły.

Dzieci wyplatają siatki maskujące

Zajęcia z dziećmi w piwnicy szkolnej – schronie

Psychiczne wsparcie dla żołnierzy – laurki i listy od dzieci

Pogrzeb żołnierza z Kołek

Pogrzeb żołnierza z Kołek

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

«Повну відповідальність за зміст публікації несе видавець. Фонд розвитку системи освіти та Міністерство національної освіти жодним чином не відповідають за використання даної інформації»

Kategoria

Tag

Komentarze zablokowane