ZACHOWAJ ZDROWY DYSTANS WOBEC SIEBIE, PRZEZWYCIĘŻAJ SWOJE SŁABOŚCI

Nie traktuj siebie jak „gwiazdy” – w obecnych czasach dążenie do bycia perfekcyjną osobą stało się obsesją wielu ludzi. Efektem tego jest utrata zdrowego podejścia do życia i dystansu wobec siebie. Jeśli masz z tym problem, to koniecznie postaraj się to zmienić. Choć nie jest to łatwe i łączy się ze znacznym wyjściem poza swoją strefę komfortu, to z pewnością zauważysz niedługo pozytywne efekty – okaże się, że czujesz się lepiej, częściej się uśmiechasz, a jakość Twojego życia znacznie wzrośnie. Możesz w tym celu wykorzystać metody, które proponuje Beata Rzepka, Coach Kariery:

  1. W sytuacji, którą uważasz za problematyczną, zadaj sobie pytanie: „I co z tego?”. Po każdej odpowiedzi zadawaj sobie znowu to samo pytanie, aż dostaniesz odpowiedź „Nic.” 🙂
  2. Idź do hospicjum, szpitala, domu dziecka, zobacz jak wygląda życie lub koniec życia innych ludzi. Popatrz na własne życie. Czy Twój problem nadal wygląda tak samo?
  3. Znajdź w sobie trzy wady lub słabości i szczerze powiedz o nich pięciu obcym osobom. Może być publicznie, np. na forum internetowym.
  4. Angażuj się w rzeczy, pamiętając, że nie są doskonałe. Nigdy nie będą, tak jak wszystkie pozostałe. Idee, w które święcie wierzysz i jesteś gotów oddać za nie rękę, mogą wcale nie być lepsze od innych, a już na pewno nie są NAJlepsze.
  5. Przestań się obrażać, domniemywać, przypuszczać, widzieć wszędzie teorie spiskowe, racjonalizować, analizować. Zobacz rzeczy takie, jakimi są. Gdy bliska osoba nie odpisała na maila, to nie oznacza, że należy wszcząć awanturę, bo nas olewa. To znaczy, że nie odpowiedziała na maila. I tyle. Ni mniej ni więcej.
  6. „Czepianie się”, złośliwości, dogryzanie to między innymi brak dystansu do siebie. Jaka jest Twoja intencja, by to robić? Przestań i zajmij się samodzielnie swoimi emocjami, zamiast wymagać od innych, by wzięli odpowiedzialność za Twoje samopoczucie.
  7. Świadomie śmiej się z siebie. „Co to za wieśniacki sweterek ubrałeś?” „Ach, ten akurat kupiłem w Wólce Chrząstowickiej na bazarku, prawda że taki swojski splot?” Jeśli umiesz świadomie „obniżać” swoją wartość, wbrew pozorom w taki sposób podnosisz ją, bo pokazujesz pewność siebie, luz i dystans.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

«Повну відповідальність за зміст публікації несе видавець. Фонд розвитку системи освіти та Міністерство національної освіти жодним чином не відповідають за використання даної інформації»

Kategoria

Tag

Komentarze zablokowane