Byliśmy 250 m pod ziemią!

Dbając o walory poznawcze projektu zaplanowaliśmy ciekawą wizytę edukacyjną w Kopalni Soli w Bochni, która jest Pomnikiem Historii, a w roku 2013 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zadaniem uczestników było fotografowanie miejsc i sytuacji, które warto zachować w pamięci.

Historia pozyskiwania soli w okolicach Bochni sięga 3,5 tys. lat p.n.e. Kopalnia, jako zakład wydobywczy, powstała w XIII wieku (1248 r.) – jest najstarszą kopalnią soli kamiennej w Polsce i najstarszym zakładem pracy w Europie, działającym nieustannie od XIII wieku do lat 90 tych XX w., kiedy to kopalnia zakończyła eksploatację i rozpoczęła prowadzenie działalności turystycznej.

Sól pozyskiwano początkowo przez odparowanie soli z solanki. Studnie solankowe stały się zalążkiem wydobycia soli metodami górniczymi. To właśnie tutaj w bocheńskiej kopalni, unowocześniając metody wydobycia soli, wprowadzano nowatorskie jak na owe czasy rozwiązania techniczne. Należały do nich kieraty służące jako maszyny wyciągowe, oraz zainstalowana w 1930 r. maszyna parowa wyprodukowana w roku 1909 w Hucie Laura w Chorzowie, która pracowała blisko 90 lat (do 1996 r.).

Zwiedzaliśmy kopalnię blisko 3 godziny z wielkim zaciekawieniem, ponieważ jest to obecnie nowoczesne centrum łączące tradycję z nowoczesnością. Na trasie umieszczone są multimedialne stanowiska ekspozycyjne będące nowoczesną formą prezentacji historii kopalni, rozwoju przemysłu górniczego, jej walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Atrakcją była dla nas przejażdżka kolejką górniczą, a także pobyt w komorze Ważyn, największej komorze bocheńskiej kopalni, położonej 250 m pod ziemią, eksploatowanej od XVII w do lat 50 XX w. (długości 255 m, szerokość do 15 m i wysokość ponad 7 metrów). To niesamowite miejsce!

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

«Повну відповідальність за зміст публікації несе видавець. Фонд розвитку системи освіти та Міністерство національної освіти жодним чином не відповідають за використання даної інформації»

Kategoria

Tag

Komentarze zablokowane